ZÁKLADNÍ ŠKOLA

ŠKOLNÍ JÍDELNA

MATEŘSKÁ ŠKOLA

Školní výlet 3. - 5. ročníku za Janem Sladkým Kozinou - 18. 6. 2024

Tento týden se žáci naší školy vydali na dobrodružný školní výlet za poznáním historie našeho regionu. Cíl výletu byl spojen s významnou postavou – Janem Sladkým Kozinou. K tomu jsme se setkali s příběhem Jany a Lukáše, dvou dětí, které pátraly na Chodsku po historii J. S. Koziny.

Naše cesta začala pěší túrou z Domažlic do Újezda. Po příjemné procházce jsme dorazili k pamětnímu domu Jana Sladkého Koziny. V tomto domě, který je nyní muzeem, jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o životě a činech tohoto hrdiny. Děti si mohly prohlédnout dobové exponáty a vyslechnout poutavé vyprávění o Kozinově statečnosti a odvaze i o zvycích na Chodsku.

Po návštěvě pamětního domu jsme pokračovali na Hrádek, kde se nachází památník Jana Sladkého Koziny. Tento pomník je důležitým připomenutím jeho boje za práva chodského lidu. Žáci zde měli možnost seznámit se s historickými událostmi, které vedly k jeho legendárnímu vzepětí proti Lomikarovi.

Naše putování zakončilo návštěvou sídla Lomikara v Trhanově. Tento zámek, spojený s postavou protivníka Jana Sladkého Koziny, přinesl dětem další pohled na tehdejší dobu a její složitosti. 

Celý den byl plný nejen poznání a historie, ale i fyzické aktivity a týmové spolupráce. Děti se dozvěděly mnoho nového o významných událostech našeho kraje a měly možnost prožít historii na vlastní kůži, když posvačily přímo u nejstaršího stolu v chalupě J. S. Koziny.

Těšíme se na další společné zážitky a dobrodružství!